Ferraty

Vie Ferrate (feráty)

 

Vie Ferrate jsou v překladu železné cesty, ale česky se jim neřekne jinak než feráty. Jde o zabespečené cesty po skalách. Většinou jde o ocelové lana, žebříky, lávky, tunely, zábradlí, které Vám umožní se dostat na skály i když nejste horolezec. V tom je krása ferat. V součastné době se o ferraty sará klub dobrovolníků Club Alpino Italiano http://www.cai.it/ . Ferraty původně vznikaly za války. Protože během první světové války vedla v Dolomitech fronta valčilo zde Rakousko-Uhersko  a Itálie. Protože na této frontě byli vojáci, kteří velké hory viděli  poprvé v životě a některé zákopy, bunkry byly ve velké nadmořské výšce, tak se k místum kde bylo třeba dopravovat zbraně, jídlo budovaly jištěné cesty. Ještě dnes můžete v Dolomitech narazit na věci z první světové války. Po vojácich stezky začaly využívat turisté.

 

Pro pohyb po ferratách potřebujete mít úvazek a jištění na ferraty což jsou dva popruhy s dvěma karabinami a důležitá je i helma.Ukázka setu. http://via-ferrata.heureka.cz/singing-rock-ferrata-packet/  Pokud vede lano, nebo skoby, tak využívate dvě karabiny tak, že jednu máte vždy připlou a druhou přepínate, pokud potřebujete přejít třeba úchyt ocelového lana. Nebo se přepnout mezi lany. Po laně potom táhnete obě karabiny. Co jsem zatím byl na ferátech, tak jsem nikdy neuklouzl, nespadl, takže jsem nikdy na sedáku nevisel, ale bez sedáku by jsem se na ferráty nevydával. Tak samo nikdy by jsem nešel bez helmy. Viděl jsem mnoho hrdinů bez helmy, ale taky jsem viděl padající kamínky, když někdo lezl nade mnou a nechtěně něco uvolnil. Nechtěl by jsem padajícím kamínkem dostat do hlavy. Dobrou výbavou jsou i rukavice a opalovací krém, protože v horách svítí sluníčko intenzivněji. A samozřejmě obuv a oblečení do hor a do skal.


Na ferraty se nevydávejte pokud trpíte závratí, bojíte se výšek. Nejste fyzicky zdatní. Nemusíte být horolezcem, ale nějakou fyzičku a odvahu je třeba mít. Na ferraty nechoďte v případě že očekávate bouřku. Pokud již na ferratech jste a uslyšíte bouřku i když je daleko, tak si z ferrat rychle pomáhejte, protože železo blesky přitahuje.

 

Barevné značení ferrat


nové


  • F – facile – snadné

  • MD – media difficoltà – středně obtížné

  • D – difficile – obtížné

  • MOD – molto difficile – velmi obtížné

  • ED – estrema difficoltà – extrémně obtížné


staré


  • modré – snadné

  • červené – středně náročné

  • černé – výhradně pro zkušené


Při plánovní trasy neberte v podtaz to že 4km člověk ujde za hodinu, nejlepší je řídit se průvodci, kteří píši na jak dlouho je vámi vybraná trasa.


Seznam zajištěných cest v Itálii (něměcky) http://www.klettersteig.de/klettersteige/italien/5_0_0Diskuze ferraty