Lago di Garda

 

Lago di Garda je největším jezerem v Itálii. Lago di Garda a jeho okolí je jedno z nejpopularnějších oblastí v Itálii, proč tomu je se dočtete dále. Jezero Lago di Garda je ledovcově tektonického původu. Jeho hladina má 370 km2, jezero je dlouhé 52km a nejšiřší místo má 17km, leží v nadmořské výšce 98 m.n.m, v nejhlubším místě má 346m. Kdyby jste chtěli Lago di Gardu objet autem, museli by jste najet 160 km. Co je na tomto jezeře ceněné je jeho klíma. I když je na severu vklíněno do horských masívů, tak má jižanské klíma. Může za to umístění jezera ze severu, východu a hlavně západu se totiž nad Lago di Gardem ční štíty hor, které chrání jezero před studenými větry. Kdežto na jihu je jezero otevřené a navazuje na pádskou nížinou. Takže k jezeru proudí teplý jižní vítr, díky tomu rostou kolem jezera středomořské rostliny. (olivovníky, citrusy, palmy) Hladinu Lago di Garda často vlní větry z hor, které přejí surfařům a jachtařům. Lago di Garda byla vyhledávana pro své klíma a krásné okolí již v době Říma.
 
 
Ročně jezero přiláká 5 miliónů návštěvníků. Na Lago di Gardě je 5 ostrovů, ty vlastní soukromí vlastníci, vstup na ně je zakázan. 
 
Riva - městečko s 16000 obyvately s dochovalým středověkým centrem s vodní tvrzí Rocca, nejvíce navštěvovaná je vodní tvrz z 12. století. Nad městem se tyčí masiv Monte Brione (376 m.n.m) , který z dálky vypadá jak šikmě potopená kra.
 
Torbole - je evropskou surfařskou metropolí
 
Monte Baldo - hora veliká 2218 m.m.m. , na tuto horu vede z rekreačního letoviska Malcesine jedna z nejlepších lanovek v Evropě. Velká kabinka pro 30 lidí v druhé půli rotuje a tím pádem si můžete v klidu vychutnat krásného výhledu nejen na jezero.
 
Punta S.Vigilio - výběžek vybíhající do jezera je považován za jedno z nejkrásnějších míst na jezeře
 
Sirmione - městečko s 8200 obyvately se nachází v jižní části Lago di Gardského jezera. Velká část leží na poloostrově, vstup do této části v minulosti střežil vodní hrad, který je jeden z nejkrasnějších vodních hradů v Itálii. Na poloostrově jsou termální lázně.
 
Desenzano - se svými 22000 obyvateli je Desenzano největším městem na jezeře. Moderní přístav je výchozím bodem mnoha trajektů.
 
Salo - 10 000 obyvatel je rodištěm Gaspara Bertolottiho da Salo (1542-1609) jenž je považován za vynálezce houslí. V letech 1943-45 bylo Salo sídlem loutkové vlády Benita Mussolinoho, protože většinu Itálie už osvobodili spojenci, tak se vláda přestěhovala do Salo.
 
Kolem jezera je ještě mnoho krásných míst, městeček, riviér, pláží.

Lago di Garda