Peio (Pejo)

Lyžařská oblast
Skirama Adamello Brento (bývalá Val di Sole) Itálie
nadmořská výška 1400-3000 m.n.m.

Peio je malé lyžařské středisko, které nabízí 9 sjezdovek o celkové délce 13 km, ty obsluhuje 6 lanovek. ( poma 1x, sedačkové 3x, kabinkové 2x) Areál začíná u nejvýše položoného městečka v Trentinu. V Peio Fonti jsou moderní termální lázně, které lyžaři po celodenním lyžování rádi využívají. Celou oblast obklopuje největší italský národní park Stelvio. Ski areál Peio je vyhledávan rodinami s dětmi a to hlavně kvůli klidu, vhodnými sjezdovkami, které nejsou strmé. Kdo by měl chuť na větší ski areál, tak z Peja je to kousek do velkých lyžařských areálu jako je Marilleva. Cesta autem z Prahy 772 km, z Brna 831 km, z Ostravy 995 km

 

Počet lyžařských tratí a jejich obtížnost
modrá: 4 sjezdovky 3,3km
červená: 4 sjezdovky 7,3 km
černá: 1 sjezdovka 2,4 km

Lyžařský areál Pejo

Stránky ski areálu Pejo

 

Pejo recenze

 
Skvělé zájezdy za super ceny do Peja prodává CK České Kormidlo
 

Ski areál Pejo jsem vybral pro první den lyžování v Itálii na jaře 2015. V březnu jsme jeli s manželkou na týdení lyžování do skiareálu Marilleva - Folgarida a protože jsme jeli v termínu kdy byl ještě dva dny byla hlavní sezóna (dražší skipasy) a my jsme neměli přijet pod svah ráno, ale v průběhu dne, tak jsem si našel manší skiarál v blízkosti Marillevy a tam jsem měli v plánu si zalyžovat první den. Nakonec jsme se sdrželi špantným odbočení a zácpou u Vídně, takže jsme první den v Itálii vůbec nelyžovali a druhý den jsme šli už lyžovat do Marillevy, takže Pejo jsme nenavštívili podle plánu. To jsme, ale napravili poslední den našeho lyžováni. Kdy jsme už byli nabaženi sjezdovkami v Marillevě a nechtěli jsme lyžovat celý den, tak jsme si v sobotu před odjezdem domů odskočili na Pejo na pár hodin zalyžovat. K naší smůle byl tento jediný den v týdnu zatažen. Takže jsme si tento menší skiareál neužili tak moc, ale i tak jsme měli možnost jej dobře poznat. Do Peja jedete údolím Val di Sole a v jednom místě opustíte hlavní údolí, které stoupá k známemu Paso Tonale a vydáte se do menšího postranního údolí. Na jehož konci je lázeňské městečko Peio Fonti. Po cestě minete městečko Cogolo za kterým je továrna na stáčení vody Pejo. Která je nabízena v širokém okolí a pokud jste někte ve Val di Sole ložovali, tak jste tuto vodu v nabídce restaurací určitě viděli. Městečko Peio Fonti a o kousek výš položené Peio jsme neměli čas prozkoumat, ale na mě to co jsem viděl působilo zajímavě. Šlo vidět, že některé domy upadají a vedle toho rostly nové modernější domy. Zkrátka celé místo mi přišlo, že balancuje na hraně o to rozkvést do krásy, nebo zaniknout. Parkoviště u lanovky, bylo proti velkým skiareálům maličké, ale pro návštěvníky skiareálu dostačujicí. Šlo vidět, že kromě pár čechů a poláku, zde parkovali převážně italové, kteří si šli zalyžovat a jak jsem později zjístil, tak hlavně hledat klid, oproti přelidněným velkým skiarálům.

 

Pejo 3000

 

Z parkoviště jsme vyjeli kabinkovou lanovkou do centra skiareálu. Z cca 1400 m.n.m. do 1970 m.n.m. Odsud se dalo sjet dolů po dlouhé úzké červené sjezdovce, kde dole jezdila kratší sedačková lanovka. Kde si mohly začátečnici zdokonalovat. Pak zde byla pěkná restaurace, která mi přišla, že je spíš v rakouském stylu než italském, ale to nic neubíralo na tom, že zde dobře vaří a je v ní skvělá atmosféra. Pak odsud vedly tři další lanovky. Jedna velkokapacitní kabinková lanovka vede do úctyhodných 3000 m.n.m. a myslím si že tato lanovka je chloubou nejen tohoto skiareálu, ale i celého Val di Sole. Její kapacita je 100 lidí, které vyváží nahoru jak v létě tak v zimě. Z vrchní části této lanovky vede krásná červená sjezdovka, mezi dvěma štíty do údolí. Musím říci že profilem je suprová a pokud si sjezd prodloužíte až k spodní stanici kabinkové lanovky u parkoviště, tak pak můžete jet po červené lanovce krásných 6 km. Což už je pořádná porce parádniho sjezdu.  Ale pojďme zpět k centru skiarálu Pejo. Moderní kabinkovou lanovku jsem zde již zmínil. Dál je zde menší dětský skiareálek. Který je opravdu malý, ale určitě i zde si děti užijí. A pak zde začínají další dvě sedačkové lanovky. Jedna je krátká a druhá delší. Musím říct, že obsluha u těchto lanovek byla naprosto skvělá. Protože nás v skiareálu nebylo tolik, tak každého zdravila. Pomáhala když bylo potřeba. Na konci delší sedačkové lanovky, byla další horská chata, kde se dá obsloužit. Tato byla víc v italském stylu a šlo vidět, že je cílem skialpinistů, kteří k ní do výšky 2350 m.n.m. z údoli stoupali.

 

Celkově se mi skiareál líbil. Je maličký, ale naprosto pohodový. Jak jsme tam byli, tak dole na spodní sjezdovce byl už rozbředlý sníh, takže se tam nedalo dobře lyžovat, ale to bylo dáno počasím a ne nadmořskou výškou. Některé červené trasy, hlavně ty přejezdové z prostřední části skiareálu, do spodní nástupní stanice jsou užší. Ale okraje jsou potaženy sítí a vzhledem k menšímu počtu lidí, to ani moc nevadí. Já lituji, že jsme neměli hezčí počasí, protože jsme byli ošizeni o krásné výhledy, které musí v 3000 m.n.m. být.

 

Já osobně si myslím, že tento skiareál není na týdení lyžovaní, ale na jednodenní či dvoudenní spestření. Dokáži si představit v tomto skiareálu rodinu s malými dětmi, kdy se jeden rodič věnuje dětem na mírnějších svazích a jeden se může na chvíli vzdálit a užít si parádni sjezdy na lanovce Pejo 3000. Oproti velkým skiarálům nebude problém se následně potkat a hlavně rodina ušetří nemalý peníz. Protože děti do 8 let mají skipass zdarma, což je víc než sympatické. A ubytováni v okolí Peje není předraženo. Nemluvě o tom, že přítomnost lázní je také příjemným bonusem.

 

Ubytováni Pejo


Ski areál Pejo začíná na okraji lázeňského městečka Peio Fonti. Toto městečko je opravdu malinkaté, takže většina ubytovacích kapacit je kousek od nástupní lanovky. Což je určitě příjemné. V lyžácích můžete vyrazit lyžovat, aniž by jste museli někde cestovat. Skvělou nabídku různých ubytování v Pejo Fonti naleznete ZDE Tuto cestovní kancelář doporučuji. Máme s ní dobré osobní zkušenosti. Ale zpět k ubytování v Pejo. Ubytovací kapacity v Peju jsou od levných ale kvalitních apartmánů,které jsou  pár metrů od lanovky, po kvalitní hotely. Některé nejsou přímo v Pejo Fonti, ale v samotném Pejo, který je vzdálen od Pejo Fonti stovky metrů, takže opět nejde o vzdálené ubytováni. Výhoda této lokality je již několikrát zmiňována cena. Ceny zde nejsou šroubovány nahoru a hostů si zde váží. Protože jsou vzácnější, než ve velkých

Ubytování Pejo Fonti

Skvělé zájezdy za super ceny do Peja prodává CK České Kormidlo

 

Pejo - fotogalerie

Červené přejezdová sjezdovka Pejo
Červené přejezdová sjezdovka Pejo
červená sjezdovka Pejo
červená sjezdovka Pejo
Jídlo Pejo
Jídlo Pejo
Pejo 3000
Pejo 3000
Pejo Fonti
Pejo Fonti
Pejo skiareál
Pejo skiareál

Diskuze o skiareálu Peio