Val di Fassa

Lyžařská oblast Dolomity Superski

 

Val di Fassa nabízí 120 km sjezdovek. Val di Fassa je napojena na Sella Rondu, která je součastí velkého ski regionu Dolomity Superski s 1204 km sjezdovek. Ale pojďme zpět k Val di Fassa. Ski areál má 57 lanovek z toho 14 kabinkových lanovek, 27 sedačkových lanovek, 16 kotev. Ne všechny sjezdovky a lanovky jsou kolem údolí Val di Fassa jsou propojeny. Ale rok od roku je to lepší, takže zkušenosti z minulých let od lidí co tam byly nemusí být aktuální. Nejlepší je se podívat na aktuální skimapu. Většina údolí je již propojena a když se budete chtít podívat na jiný kopec potom můžete využít skvělý skibus, který v rámci údolí jezdí.

 

Většina sjezdovek ve Val di Fassa jsou sjezdovky červené a to z 71% kolem 9% černé a zbytek modré sjezdovky.

 

Lyžuje se od 1000 m.n.m. do 2950 m.n.m. i když zrovna z nejvyššího bodu to jde dolů normálně po sjezdovce nejde.

 

Po technických údajích ze zimy 2016/2017 se dostávam k specifikaci ski areálů. Dle mého je ideální pro lyžaře, kteří rádi objevují pořád další a další nové sjezdovky, hlavně ve chvíli kdy si pořídite skipas na celé Dolomity superski. Pro rodinné lyžování dle mého je Val di Fassa zbytečně velká a tím pádem drahá. Ne že by si rodina nezalyžovala to ne, ale je to zbytečně velké. Klid si ale na svahu najde každý, hlavně časti nenapojené na Sella rondu. Velkou výhodou ve Val di Fassa vidím to, že je oproti Val Gardeně, ale i Alta Badei blíž ski areálu Arraba/Marmoláda. Takže pokud si chcete vychutnat neopakovatelný sjezd z Marmolády bez front u lanovky, tzn. Ráno, tak z Val di Fassa tam budete poměrně brzo. Oproti Arrabě máte v údolí Val di Fassa víc možnosti na procházky, nákupy, běžky (50km tratí) a dalším vyblbnutí po lyžování. Například v Canazei fungují skvělé kluby pro mladé. Mě osobně nejvíc na Val di Fasse bavila černá sjezdovka z Ciampacu do Alba. Já moc černé nemusí, ale tato mě vyloženě bavila, svým sklonem, tím že byla prázdná bez lyžařů, délkou. Sice z ní není tak krásný výhled jak z jiných sjezdovek, ale stojí za to. Tím se dostávám k tomu co zdobí Val di Fassu a tím jsou nádherné výhledy na skály a údolí. Zkrátka centrální dolomity mají kouzlo, které v Alpách jinde nenajdete. Však posuďte sami podle fotek v tomto článku.

 

Důležité stránky Val di Fassa:

 

Oficiální stránky ski areálu Val di Fassa v angličtině.

Oficiální stránky údolí Val di Fassa

Ceník ski pasů Val di Fassa a Dolomity Superski

Počasí ve Val di Fassa

Skibus Val di Fassa

Webcamery Val di Fassa

 

Skimapa Val di Fassa

 

Aktuální skimapu Val di Fassy naleznete ZDE.

Historické mapy z let minulých ZDE.

 
Ubytování ve Val di Fassa

Plusy Val di Fassa:

 
  • Skvělé sjezdovky

  • Skvělé napojení na Sella Rondu

  • Nádherná krajina

  • Moderní lanovky

  • Super občerstvení na svazích za přijatelnou cenu

  • Dobře fungující skibus v rámci údolí

 

Mínusy Val di Fassa:

 
  • Ještě pořád nepropojené všechny části ski areálu i když toto částečně řeší skibus

  • Vyšší cena skipasu, hlavně v případě kdy kupujete skipas na Dolomiti Superski

  • Parkoviště u lanovek se platí, což jsem dlouho nezažil

  • Nově vyšší pobytová taxa 2 Eura za noc

Mé osobní zkušenosti z Val di Fassa

 

Další z italských lyžařských středisek, z kterého mám osobní zkušenost. Ve Val di Fasse jsem byli lyžovat v březnu  2016 na šest dnů. Tehdy jsme byli ubytováni v Albě a skipas jsme měli na  celé Dolomity Superski. Při výběru kde ten rok pojedeme lyžovat bylo jasné, že pojedeme opět do Itálie, rok před tím jsme byli v Marilevě, Madona di Campiglio, Pinzilo a v Pejo. Jeden z našich požadavků byl aby byl skiarál větší, já i manželka (Hanička) jsme polykači nových a nových kilometrů. Při výběru kde by jsme mohli jet Hanička zaškrtla ty největší ski areály v Dolomitech a mezi nimi byl i Val di Fassa. Jeden z našich požadavků bylo ubytovat se někde v údolí, aby jsme mohli nasávat jarní sluníčko a  po lyžování mít možnost projít se. Což krásné údolí Val di Fassy splňovalo. Mě se tento skiareál líbil i z dalšího důvodu a tím je to, že v roce 2015 byla postavena nová kabinková lanovka pro 100 lyžařů, která propojila dvě hlavní části ski areálu Val di Fassa  Ciampac s částí, která je napojena na Sella Rondu. Říkal jsem si, určitě mnoho lidí tuto novinku nepostřehne a ceny za ubytování, které jsou v skiareálech kolem Sella Rondy vysoké o tolik nevyskočí. O Val di Fasse se totiž tvrdí, že je to nejlevnější ski areál co se týče Sella Rondy. A myslím, že tuto novinku nezaregistrovali, ani rok na to. Mnoho cestovních kanceláří má v katalozích mapu bez teto klíčové lanovky, která dělá Val di Fassu ještě víc atraktivnější. Ono je zajímavé sledovat v čase propojování jednotlivých menších skiareálů v rámci Val di Fassy. Na starší ski mapy se můžete podívat ZDE. Ještě stále není vše dokonale propojeno, ale většina již propojena je. Ale i tak už jde o úctyhodný skiareál, a pokud si koupíte skipas na celou Dolomity Superski, tak ještě větší. Sjezdovky byly v březnu dokonale upraveny. Lyžovalo se až do údolí, tedy pokud to šlo. Některé části totiž vyvážejí lyžaře nahoru, ale pak i dolů kabinkovkou. Do údolí Val di Fassy se dá z hlavní části na lyžích sjet jen v Canezzei. Ale to nevadí sjezdovky z té strany Vás do Canazei dopraví a odtud můžete jet skibusem. To v případě, že by jste propásli vypínaní lanovek. Z Cimmpac zase sjedete luxusní černou sjezdovkou do Alby, nebo do Pozza di Fassa.

 

Možnosti ubytování ve Val di Fassa

 

V údolí Val di Fassa je několik vesniček či městeček, kde se můžete ubytovat. My jsme byli ubytování v Albě (Alba) a bylo to super, každé ráno jsme mohli vyjet buď na Sela Rondu, nebo na Ciampac, podle chuti a nálady. Hlavním městečkem kde to žije je Canazei. Pokud chcete lyžovat v celém Dolomity Superski, tak není špatné se ubytovat v Campitellu, odkud vede kabinová lanovka na Sella Rondu a je to odsud kousek do Val Gardeny. Těch možností kde se ubytovat je ještě mnohem víc, ale tyto tři místa nejvíc doporučuji a já osobně nejvíc Albu z důvodu již několikrát zmíněného nového propoje.

 

           

 
Ubytování ve Val di Fassa